Pár gondolat a raktározásról.
A raktározás azért lett bevezetve, hogy a magától ne nőhessen a végtelenbe egyetlen gazdaság sem. Az előző bétában volt olyan magára hagyott főbolygó, ahol mérhetetlen mennyiségű erőforrás halmozódott fel, miközben a tulajdonos hónapokig be sem lépett. Ez (azon túl, hogy irreális) olyan túltermelést eredményez, ami nagyjából ellehetetleníti a kereskedelmet.
Mint az a második posztból is kiderül, a gazdasági rendszer automatikusan optimalizál a szűkös erőforrások között. Leszámítva a raktározást, ami egy utólagos korlátozó feltétel. Vagyis ha elfogy egy input, akkor a gyár automatikusan leáll. Ha viszont betelik a raktár, akkor termel tovább, bele a folyóba, ahogy az EU-s mezőgazdaságokban tipikus.
Hogy miért nem áll le?
- Eléggé megbonyolítaná az optimalizálást, ha a raktárkapacitásokat is figyelembe kellene venni.
- A nemlineáris feltétel miatt instabillá válna a termelés, ami furcsa meglepetésekkel szolgálhatna a játékosoknak: betelik egy raktár, leáll a hozzá tartozó termelés, felszabadulnak kapacitások (pl munkaerő), ezeket kihasználod (vagyis bővíted a gazdaságot), az építkezés miatt újra van üres hely a raktárban, visszaáll a termelés, és máris 100% fölé vitted a munkaerőhelyzetet.
A raktárkapacitás a bruttó termelés 100-szorosa, vagyis ha egyáltalán semmit nem használsz fel egy gyár output-jából, akkor egy nap alatt betelik a raktár. Normális esetben sokkal később. Ha pedig egy hétre elmész nyaralni, akkor (azon kívül, h lesz majd vakáció üzemmód) inaktiválj annyi gyárat, amennyi szükséges. Ha attól félsz, hogy fölöslegesen kifogynak a természetes erőforrásaid.
UPDATE: Ha 90% fölé megy a kihasználtság, akkor a készlet narancs színben jelenik meg, ha pedig 100%-ra nő, vagyis betelik a raktár, akkor pirossal.
Utolsó kommentek