Az erőműveken túl az alábbi bányák, gyárak lesznek a játékban (a nevek még változhatnak). Általában jellemző a vertikális integráció, vagyis hogy az egymást követő folyamatok gyakran egy egységen belül történnek (nincs külön titánbánya és titánkohó). Ennek célja, hogy a játékosnak ne kelljen aránytalanul sok időt a gazdaságra szentelnie.
Élelmiszeripar
Egy bolygó népességének legfontosabb meghatározó tényezője az előállított élelmiszer mennyisége.
A Húsüzem a húsfeldolgozás összes fázisát tartalmazza: vadászok járják a vidéket, hogy ehető állatokat keressenek (panda, zebra, zsiráf, nyúl, bárány, marha, vaddisznó, fürj, havasi nyúl, vapiti, barna medve), a megölt állatot kivéreztetik, megnyúzzák, feldarabolják, végül a nyers húsból (főzéssel, sütéssel) fogyasztható ételt készítenek. A gyár outputja egyszerűen élelmiszer, de a lakosság egészsége szempontjából az is számít, hogy a teljes termelés hány százaléka hús, növény vagy kenyérféle.
A Vegagyár a húsüzemhez hasonlóan integrált gyár, csak az input gomba vagy növény (rizs, yam, banán, kukorica, füge, majomkenyérfa, szőlő, olajfa, krumpli), az output növényi élelmiszer. Az A- és B-osztályú bolygókon a fogyasztható növények túlsúlya a jellemző, a D- és E-osztályúakon pedig az állatoké.
A Kenyérgyár egy speciális vegagyár, melynek inputja búza (C-), árpa (D-) vagy rozs (E-osztályú bolygók). Az output népegészségügyi szempontból a növényfélékhez tartozik.
A Szeszfőzde bizonyos növényekből állít elő alkoholt: cukornádból rumot, agavéből tequilát, szőlőből bort, búzából és árpából sört, krumpliból és rozsból vodkát. Az alkohol felhasználási helye a kocsma, ami az állomásozó flották morálját növeli (a részeg űrmatrózok viszont növelik a bűnözést, ami csökkenti a lakosság morálját).
Kitermelés
Minden ipar alapja az élő és élettelen természeti erőforrások felhasználása.
A Fűrészmalomban az élő fák (ébenfa, majomkenyérfa, cédrus, bükk, fenyő) kivágása és feldolgozása zajlik, melynek outputját (gerendák, lemezek, deszkák) elsősorban gyárak, házak, bútorok készítéséhez használják. Elsőre furcsának tűnhet, hogy még a 35. században is fából építkeznek őssejtek helyett, de ha azt vesszük, hogy a fás növények evolúciós története majd négyszázmillió évre nyúlik vissza, nem csoda, hogy még mindig ez a cellulóz, hemicellulóz és lignin keverék az egyik leghatékonyabb építőanyag.
A Kőbánya a fa mellett a másik alapvető házépítéshez használt nyersanyag, a kő előállításának helye.
A Homokbánya az üveg- és félvezetőgyártáshoz elengedhetetlen szilícium forrása. A kibányászott kvarchomokot megtisztítják a mésztől, csillámföldpáttól és egyéb szennyező anyagoktól, hogy csak tiszta szilícium-dioxid maradjon.
A Titánmű egy titánbánya és egy kohó integrációja. Utóbbi funkciójához szenet is felhasznál. Az előállított titánt elsősorban űrhajók gyártásához használják.
Az Uránüzem bánya és dúsító egyben. A 22. században a MAD-doktrína visszaszorulásával a nukleáris fegyverek gyártása lényegében megszűnt, így a teljes természetes uránkészlet enyhén (3-4%-ra) dúsított uránpasztillák előállítására fordítható. Minthogy alacsonyabb fejlettségi szinten csak a nap- és atomerőmű érhető el, uránra feltétlenül szükség van.
Feldolgozó ipar
A természeti erőforrásokból közvetlenül kinyert alapanyagok feldolgozása az alábbi gyárakban történik.
Az Üveggyár tiszta kvarchomokból állít elő üveget. Ezt házak (falvak, városok) építéséhez használják.
A Félvezetőgyár bár homokból nyeri ki a szükséges szilíciumot, legfőbb inputja a jól képzett munkaerő. Az előállított chipeket űrhajókban és a hírszerzésnél használják, irányító, kommunikációs, jelfeldolgozó számítógépek formájában.
A Szénégető a terraformált bolygók egyik specialitása. Mivel természetes szén csak geológiai időtávon alakul ki jelentős mennyiségben, a pár száz éve belakott bolygókon iparilag kell termelni. A fák száraz lepárlásával előállt faszenet további kémiai eljárásokkal kell megtisztítani a szennyező anyagoktól. A gyár outputját elsősorban olaj- és nanocsőgyártásra használják.
Az Olajgyár szintén a terraformálásból fakadó szükségszerűség. A Fischer-Tropsch-eljárás továbbfejlesztett változatával szénből kőolajat állítanak elő. Mivel az így nyert olaj energiaköltsége meglehetősen magas, ezért üzemanyagnak nem hatékony, inkább műanyagok gyártására használják.
A Műanyaggyár szintetikus olajból állít elő különféle műanyagokat (polipropilének, polietilének...), melyeket elsősorban a háztartásokban és űrhajókban hasznosítanak.
Az Űrhajógyárban természetesen űrhajókat gyártanak. Az elérhető hajótípusok a gyár fejlettségi szintjétől függenek (lásd az űrhajók tech szintjeit).
Háztartások
A bolygók népessége az élelmiszertermelésen kívül a rendelkezésre álló lakóhelyek számától is függ. Kétféle települést különböztetünk meg.
A Falu kis népsűrűségű, fejletlen infrastruktúrával rendelkező település. Előnye, hogy olcsó, környezetbarát, és az urbanizáció fokát csökkentve az emberek számára is kellemes. Hátránya, hogy a technikai fejlődéshez városokra is szükség van.
A Város sűrűn lakott, utakkal, közművekkel, oktatási intézményekkel jól ellátott település. Előnye, hogy magasan képzett lakosságával lehetővé teszi a technikai fejlődést. Hátránya a magasabb bűnözési ráta, a környezeti terhelés, és a magasabb fenntartási költségek.
Speciális épületek
A fenti kategóriába nem sorolható intézmények.
A Kutatóintézet a technikai fejlődés motorja. Enélkül sem a fejlettebb erőművek, gyárak, sem a komolyabb űrhajók nem érhetők el.
A Hírszerző központban képzik a kémeket, kémelhárítókat, szabotőröket, ez a felderítés és a gerilla-hadviselés központja.
A Kocsma az alkoholárusítás színhelye. Célja a bolygó felett állomásozó flották moráljának növelése. Hátránya a megnövekedett bűnözés.
A Teleport a csillagközi szállítás és kereskedelem elengedhetetlen feltétele, ezen keresztül kapcsolódnak a bolygók a tőzsdéhez és egymáshoz. A teleport egy féreglyukon keresztül küldi át az árut. Minél több áruról van szó, annál több ideig kell nyitva tartani a féreglyukat, ennek pedig jelentős kvantumenergia igénye van. Éppen ezért a teleport folyamatosan tölti a kvantumkondenzátorait, hogy amikor szükség van rá, ki tudja őket sütni.
Utolsó kommentek